Stredoveké diela v modernom šate
❦ „Dobový dokument, to je čosi ako cesta sci-fi raketou do minulosti. Otvoríte dvere (knihu) a ste napríklad v 14. storočí. Či to nie je dobrodružstvo?“
Kronika Eberharda Windeckeho
Dobová kronika stredovekého nemeckého kupca, ktorý sa na začiatku 15. storočia uchytil na dvore kráľa Žigmunda Luxemburského a niekoľko rokov strávil v Bratislave a na budínskom kráľovskom dvore. Svoje dobrodružstvá i stretnutia s významnými ľuďmi, kráľmi, kráľovnami, vojvodami a mnohými ďalšími, zaznamenal v unikátnom diele.
Kroniky stredovekého Slovenska
Slovenský preklad výberu z latinských kráľovských a nemeckých mestských kroník, ktoré rozprávajú o dejinách Slovenska od pádu Veľkej Moravy do konca stredoveku.
(november 2024)
Kroniky
Autentické stredoveké kroniky či legendy prinášali nový, na Slovensku takmer neznámy pohľad do histórie. Ďalšou pramennou edíciou boli v roku 1997 Legendy stredovekého Slovenska a v roku 2000 Anonymova kronika od Vincenta Múcsku. Posledná z nich priniesla Vydavateľstvu Rak významné ocenenie – získalo za ňu v roku 2002 cenu UNESCO v kolekcii najkrajších kníh sveta. Nasledovala Dubnická kronika (2004) a výber z prameňov k mongolskému vpádu s názvom Tatársky vpád (2008). V krátkom časovom slede vyšli v „Rakovi“ aj dve nemecké kroniky z 15. storočia: Spomienky Heleny Kottannerovej (2008) a Kostnická kronika Ulricha Richentala (2009).