Kroniky
❦ Stredoveké diela v modernom šate
❡ „Dobový dokument, to je čosi ako cesta sci-fi raketou do minulosti. Otvoríte dvere (knihu) a ste napríklad v 14. storočí. Či to nie je dobrodružstvo?“ PhDr. Pavel Dvořák.
❡ Kroniky Vydavateľstva Rak boli zaradené medzi najkrajšie knihy na svete organizáciou UNESCO.
Kroniky
Vydávanie prekladov stredovekých prameňov je vydavateľsky nesmierne náročná a finančne nákladná záležitosť. Preto to na Slovensku s výnimkou Vydavateľstva Rak nikto iný nerobí. My však veríme v dôležitosť dobových diel a preto sa vydávaniu kroník venujeme od roku 1995, kedy vyšiel prvý zväzok. Dokopy sme už vydali 28 titulov.
Autentické stredoveké kroniky či legendy prinášajú nový, na Slovensku takmer neznámy pohľad do histórie. Našou prvou publikáciou boli Kroniky stredovekého Slovenska Júliusa Sopka, ktorá sa stretla s obrovským úspechom. Vydávanie stredovekých prameňov sa stalo dôležitou časťou edičných plánov „Raka“. Ďalšou pramennou edíciou boli v roku 1997 Legendy stredovekého Slovenska a v roku 2000 Anonymova kronika od Vincenta Múcsku. Posledná z nich priniesla Vydavateľstvu Rak významné ocenenie – získalo za ňu v roku 2002 cenu UNESCO v kolekcii najkrajších kníh sveta. Nasledovala Dubnická kronika (2004) a výber z prameňov k mongolskému vpádu s názvom Tatársky vpád (2008). V krátkom časovom slede vyšli v „Rakovi“ aj dve nemecké kroniky z 15. storočia: Spomienky Heleny Kottannerovej (2008) a Kostnická kronika Ulricha Richentala (2009). Nasledovalo dvadsať kníh, ktoré spracovali Pramene k dejinám Slovenska a Slovákov. Tieo publikácie vyšli v spolupráci s Literárnym a informačným centrom Bratislava
V roku 2022 sme sa ako vydavateľstvo vrátili k vydávaniu dobových diel Kronikou Eberharda Windeckeho, mohučského mešťana a obchodníka, ktorý pôsobil na dvore kráľa Žigmunda Luxemburského a štyri roky žil dokonca v Bratislave. V roku 2024 sme v druhom, vylepšenom vydaní opäť priniesli Stredovekého Slovenska a v edičnom pláne máme aj ďalšie významné stredoveké diela.
Kronika Eberharda Windeckeho
Dobová kronika stredovekého nemeckého kupca, ktorý sa na začiatku 15. storočia uchytil na dvore kráľa Žigmunda Luxemburského a niekoľko rokov strávil v Bratislave a na budínskom kráľovskom dvore. Svoje dobrodružstvá i stretnutia s významnými ľuďmi, kráľmi, kráľovnami, vojvodami a mnohými ďalšími, zaznamenal v unikátnom diele.
Kroniky stredovekého Slovenska
Slovenský preklad výberu z latinských kráľovských a nemeckých mestských kroník, ktoré rozprávajú o dejinách Slovenska od pádu Veľkej Moravy do konca stredoveku.
(november 2024)